Wiedza żeglarska

Astronawigacja praktyczna – bezpłatny podręcznik

Zapraszam do pobrania najlepszego i co najważniejsze – najprostszego podręcznika do astronawigacji autorstwa kpt. Janusza Zbierajewskiego. Kapitan Janusz „Zbieraj” Zbierajewski był i... przeczytaj więcej »

Przejecie jachtu czarterowego i przygotowanie do rejsu

W nagranym webinarze opowiadam między innymi co jako skipper zabieram ze sobą na rejsy. Omawiam na co zwracam uwagę podczas przejęcia jachtu... przeczytaj więcej »

Navionics route - automatyczne

Planowanie trasy rejsu za pomocą map online Navionics

Planowanie trasy rejsu jest obowiązkiem każdego skippera. Wcześniejsze zapoznanie się z akwenem to nieodzowny element zwiększający bezpieczeństwo i komfort pływania. Zwłaszcza jeżeli... przeczytaj więcej »

Holowanie pontonu za jachtem – a dobra praktyka morska

Ilość zagubionych pontonów tylko na Adriatyku w ciągu sezonu jest ogromna. Podczas sezonu, przynajmniej raz w tygodniu można wtedy usłyszeć informację od... przeczytaj więcej »

Aplikacja NIS – żeglarski serwis informacyjny w Chorwacji.

Żeglarski Serwis Informacyjny (NIS) to darmowa wielojęzyczna aplikacja na smartfony również dostępna w języku polskim. Przeznaczona jest dla wszystkich, którzy żeglują, nurkują... przeczytaj więcej »

Jacht Oceanis 46.1 – czarterowy jacht 5 kabinowy

Oceanis 46.1 to najnowszy jacht w wersji czarterowej w zabudowie 5 kabinowej. Łamane poszycie powinno poprawić stateczność kursową oraz ułatwia zabudowę. Nowa... przeczytaj więcej »

Wypadki na morzu w Chorwacji

Bezpieczne żeglowanie w Chorwacji – statystyki za 2019 rok

Centrum Poszukiwania i Ratownictwa Morskiego Rijeka – Chorwacja Raport za 2019. r przeczytaj więcej »

Radary burzowe w Chorwacji

Lepsze prognozy na Adriatyku – radary burzowe

Lepsze prognozy dla Adriatyku – radary burzoweOd marca można oczekiwać lepszych prognoz dla Adriatyku. Będą bardziej precyzyjne i przydatne dla żeglarzy. Dowiemy... przeczytaj więcej »

Alarmowy numer morski w Chorwacji

195 – telefon alarmowy w Chorwacji

195 – telefon alarmowy w Chorwacji – pod tym numerem znajduje się specjalne centrum centrum koordynacji poszukiwania i ratownictwa na morzu nie... przeczytaj więcej »

Kotwiczenie i cumowanie do boi w Chorwacji

Kotwiczenie i cumowanie do boi w Chorwacji – ceny i prawo. Lista udzielonych koncesji na dzierżawę miejsc postojowych na morzu w 2014... przeczytaj więcej »

Ratownictwo w Chorwacji

Ratownictwo morskie w Chorwacji

Ratownictwo morskie w Chorwacji od paru lat wzbogaciło się o prywatne firmy które wykonują tego rodzaju usługi.See Help  to austriacka firma,  która... przeczytaj więcej »

Muline – Ugljan – Chorwacja

Muline – Ugljan – Chorwacja, to zatoka w północnej części wyspy Uglian (44° 08.3`N; 15° 04.5`E). Podejście od strony zachodniej i wschodniej... przeczytaj więcej »

BRYG Jacek Szczepaniak
ul. Siewna 9/12, 43-300 Bielsko Biała