Wiedza żeglarska

Jak ominąć autostradę w Słowenii w drodze do Chorwacji

Planując trasę z Polski przez Czechy, Austrię i Słowenię w kierunku Chorwacji, wjeżdżamy na słoweńską autostradę ok 80 kilometrów czyli na zaledwie... przeczytaj więcej »

Nowa marina na wyspie Korczula w Vela Luka – Korkyra

Nowa marina o nazwie Korkyra została otwarta w Vela Luka na wyspie Korčula. Dotychczas znajdował się tam tylko port miejski z niewielka... przeczytaj więcej »

Jak przygotować jacht i załogę do sztormu – webinar

Zmierzenie się z trudnymi warunkami pogodowymi to próba dla skippera, załogi i jachtu. Najlepiej tak planować żeglugę żeby nie zostać zaskoczony przez... przeczytaj więcej »

Najczęstsze awarie na jachcie morskim – porady dla skippera

Najczęstsze awarie na jachcie – porady dla skippera – to zapis webinaru który porusza najczęstsze awarie na jachcie morskim i jak sobie... przeczytaj więcej »

Stawanie na kotwicy i boi jachtem morskim krok po kroku

Stawanie na kotwicy lub boi to niezbędne umiejętności każdego skippera. Są pewne zasady i wypracowane tych manewrów. Jednak w tym zarejestrowanym wykładzie... przeczytaj więcej »

Odejście od kei w przypadku braku załogi – manewrowanie jachtem

Odejście od kei w przypadku braku załogi – manewrowanie jachtem na silniku. Podstawową wiedzą praktyczną jaką przekazujemy na naszych szkoleniach są manewry... przeczytaj więcej »

Wpłynięcie w mooringi – jak się uwolnić? – manewr

Wpłynięcie w mooringi podczas manewrów portowych może przytrafić się każdemu, nawet profesjonalnemu skipperowi. Źle zaplanowany manewr, nagły poryw wiatru, zawahanie się skippera,... przeczytaj więcej »

Astronawigacja praktyczna – bezpłatny podręcznik

Zapraszam do pobrania najlepszego i co najważniejsze – najprostszego podręcznika do astronawigacji autorstwa kpt. Janusza Zbierajewskiego. Kapitan Janusz „Zbieraj” Zbierajewski był i... przeczytaj więcej »

Przejecie jachtu czarterowego i przygotowanie do rejsu

W nagranym webinarze opowiadam między innymi co jako skipper zabieram ze sobą na rejsy. Omawiam na co zwracam uwagę podczas przejęcia jachtu... przeczytaj więcej »

Navionics route - automatyczne

Planowanie trasy rejsu za pomocą map online Navionics

Planowanie trasy rejsu jest obowiązkiem każdego skippera. Wcześniejsze zapoznanie się z akwenem to nieodzowny element zwiększający bezpieczeństwo i komfort pływania. Zwłaszcza jeżeli... przeczytaj więcej »

Holowanie pontonu za jachtem – a dobra praktyka morska

Ilość zagubionych pontonów tylko na Adriatyku w ciągu sezonu jest ogromna. Podczas sezonu, przynajmniej raz w tygodniu można wtedy usłyszeć informację od... przeczytaj więcej »

Aplikacja NIS – żeglarski serwis informacyjny w Chorwacji.

Żeglarski Serwis Informacyjny (NIS) to darmowa wielojęzyczna aplikacja na smartfony również dostępna w języku polskim. Przeznaczona jest dla wszystkich, którzy żeglują, nurkują... przeczytaj więcej »

BRYG Jacek Szczepaniak
ul. Siewna 9/12, 43-300 Bielsko Biała