Manewry

Znaczenie czołówek i szperaczy podczas żeglowania nocnego

Żeglowanie nocą stanowi wyzwanie dla każdego żeglarza, wymagając nie tylko umiejętności nawigacyjnych, ale również odpowiedniego wyposażenia. W tym kontekście, czołówki, latarki i... przeczytaj więcej »

Sztormowanie na morzu – aktywne i pasywne

Sztormowanie jachtem na morzu: Wykorzystanie metod pasywnej i aktywnej z dryfkotwami” Żeglowanie na otwartym morzu to nie tylko ekscytująca przygoda, ale także... przeczytaj więcej »

Jak bezpiecznie wciągać załoganta na maszt – webinar

Wciąganie na maszt człowieka – czynność dość rzadka na jachcie ale często wykonywana bardzo niebezpiecznie. Ten wykład porusza wszelkie aspekty tego manewru.... przeczytaj więcej »

Złamany maszt – co robić? Jak postępować?

Złamany maszt – co robić? Złamany maszt na jachcie to jedna z najgorszych awarii jaka może się przytrafić żeglarzowi. Złamanie masztu to... przeczytaj więcej »

Jak przygotować jacht i załogę do sztormu – webinar

Zmierzenie się z trudnymi warunkami pogodowymi to próba dla skippera, załogi i jachtu. Najlepiej tak planować żeglugę żeby nie zostać zaskoczony przez... przeczytaj więcej »

Stawanie na kotwicy i boi jachtem morskim krok po kroku

Stawanie na kotwicy lub boi to niezbędne umiejętności każdego skippera. Są pewne zasady i wypracowane tych manewrów. Jednak w tym zarejestrowanym wykładzie... przeczytaj więcej »

Odejście od kei w przypadku braku załogi – manewrowanie jachtem

Odejście od kei w przypadku braku załogi – manewrowanie jachtem na silniku. Podstawową wiedzą praktyczną jaką przekazujemy na naszych szkoleniach są manewry... przeczytaj więcej »

Wpłynięcie w mooringi – jak się uwolnić? – manewr

Wpłynięcie w mooringi podczas manewrów portowych może przytrafić się każdemu, nawet profesjonalnemu skipperowi. Źle zaplanowany manewr, nagły poryw wiatru, zawahanie się skippera,... przeczytaj więcej »

Holowanie pontonu za jachtem – a dobra praktyka morska

Ilość zagubionych pontonów tylko na Adriatyku w ciągu sezonu jest ogromna. Podczas sezonu, przynajmniej raz w tygodniu można wtedy usłyszeć informację od... przeczytaj więcej »

Manewrowanie jachtem motorowym ślizgowym

Manewrowanie jachtem motorowym ślizgowym – nie jest takie proste jak się powszechnie uważa. Piszę o manewrowaniu jachtami pokładowymi – kabinowymi, z dwoma... przeczytaj więcej »

Mooring wkręcony w śrubę

Mooring wkręcony w śrubę to bardzo częsty przypadek podczas manewrów.Jeżeli wkręciłeś mooring w śrubę NIE PANIKUJ! Nie krzycz na załogę. Silnik jeżeli... przeczytaj więcej »

Manewrowanie jachtem żaglowym na silniku

Manewrowanie jachtem żaglowym na silniku – działanie śruby. Śruba to pędnik, służący do napędzania jednostki. Przetwarza ruch obrotowy wału na siłę naporu... przeczytaj więcej »

BRYG Jacek Szczepaniak
ul. Siewna 9/12, 43-300 Bielsko Biała