Szkolenie żeglarskie – Mazury – żeglarz jachtowy – LEVEL 0 – 2024 r

Level 0 / szkolenie śródlądowe / patent śródlądowy / żeglarz jachtowy

Szkolenie 3 dniowe, weekendowe, od piątku 15.00 do niedzieli 17.00

Szkolenie 5 dniowe od niedziela 17.00 do piątek 15.00

Szkolenia żeglarskie na Mazurach przeznaczone jest głównie dla osób, które mają już pewne doświadczenie na morzu i/lub śródlądziu i chciałyby poćwiczyć prowadzenie jachtu śródlądowego i manewrowanie w portach na jachcie mieczowym.

Będzie też doskonałe dla osób rozpoczynających przygodę z żeglarstwem, które mogą posmakować wiatru i wody na śródlądziu, zanim sprawdzą się na morzu. Jest to również dobra okazja do poznania specyfiki pływania po największych polskich jeziorach i zobaczenia fragmentu Szlaku Wielkich Jezior Mazurskich.

Pływamy w maksymalnie 4 załogantów (plus sternik) na 8 osobowym jachcie, będzie więc wygodnie i proporcjonalnie dużo czasu dla każdego przy sterze i prowadzeniu manewrów.

Pływać i manewrować będziemy w samym sercu Mazur, czyli okolicach Giżycka. Trasa ustalona zostanie pierwszego dnia rejsu, w oparciu o prognozy pogody i oczekiwania kursantów. Przykładowy plan rejsu weekendowego:

Wariant północny

Ekomarina Wilkasy, jezioro Niegocin, Kanał Niegociński, jezioro Tajty, Kanał Piękna Góra, Łabędzi Szlak jeziora Kisajno, przystań w zatoce Zimny Kąt lub wioska żeglarska Sztynort, jezioro Dargin, Kirsajty i ośrodek Kietlice lub Zwierzyniecki Róg nad jeziorem Mamry. Powrót Kanałem Łuczańskim przez Giżycko do Wilkas.

Wariant południowy

Ekomarina Wilkasy, jezioro Niegocin, przystań Leśna Keja lub Bila na jeziorze Bocznym, przystań Kozin nad jeziorem Jagodne, Giżycko i powrót do Wilkasów.

Skupimy się na ćwiczeniu różnych wariantów manewrów portowych na silniku oraz optymalizacji pływania na żaglach. Doświadczony instruktor będzie starał się przy każdej okazji wzbogacić warsztat każdego kursanta w odpowiednie wiadomości i umiejętności, pozwalające rozwijać się w kierunku bezpiecznego i skutecznego prowadzenia jachtu mieczowego.

Nie zabraknie też informacji na co zwrócić uwagę przy czarterowaniu jachtu oraz jak samodzielnie wykonać drobne naprawy. Po intensywnym dniu spędzonym na manewrach, wieczorne zajęcia fakultatywne obejmować mogą zagadnienia teoretyczne żeglarstwa oraz koncerty, ogniska z gitarą, degustacje lokalnych przysmaków – w zależności od preferencji załogi.

Nie jest wymagane żadne doświadczenie żeglarskie ani umiejętność pływania, ale wówczas szkolenie należy potraktować jako wprowadzenie do rozwijanych na kolejnych kursach umiejętności praktycznych i teoretycznych. Jeżeli będziesz potrzebować popracować zdalnie – nie ma problemu, udostępnimy Ci jachtowy Internet, a manewrować będziesz w dogodniejszym dla siebie czasie.

Podczas rejsu istnieje możliwość przystąpienia do egzaminu na patent żeglarza jachtowego.

Pływać i mieszkać będziemy na jachcie turystycznym średniej wielkości, typu Antila 24. Są to jednostki 8 osobowe, doskonałe zarówno do turystyki, jak i szkolenia. Jacht posiada miejsca do spania, kambuz (część kuchenna) z wyposażeniem do przygotowywania i spożywania posiłków, ogrzewanie na chłodniejsze dni, toaletę chemiczną, silnik i niezbędne wyposażenie nautyczne.

W cenie:

miejsce na jachcie w załodze maksymalnie 4 osób (plus kapitan), opieka wykwalifikowanego instruktora (kapitana), paliwo do silnika i gaz do kuchni, ubezpieczenie OC, AC i NNW jachtu

Cena nie obejmuje:

dojazdu, wyżywienia (załoga żywi również kapitana) i opłat portowych, które rozliczane są z kasy jachtowej na koniec rejsu. W zależności od preferencji żywieniowych załogi opłaty te mogą być różne, ale zazwyczaj oscylują około 100-120zł/osobę za cały rejs 3 dniowy i około 250 zł za 6 dniowy.

TERMINCENA ZA OSOBĘMIEJSC/WOLNYCH
10 – 12 maja999 zł4/0
12 – 17 maj1899 zł4/0
17 – 19 maja999 zł4/0
24 – 26 maja999 zł4/0
7 – 9 czerwca999 zł4/0
9 – 14 czerwca999 zł4/0
14 – 16 czerwca1899 zł4/0
30 sierpnia – 1 września999 zł4/0
6 – 8 września999 zł4/0
13 – 15 września999 zł4/0
20 – 22 września999 zł4/0

Szczegółowy program intensywnego kursu śródlądowego

  • Manewrowanie jachtem mieczowym na silniku i pod żaglami
  • Manewry portowe na silniku z mieczem podniesionym i opuszczonym, różne warianty cumowania: równolegle, dziobem i rufą do nabrzeża, cumowanie w Y-bomie, cumowanie do muringu, do boi, cumowanie przy brzegu (sztrandowanie)
  • Manewrowanie w ciasnych portach i przystaniach
  • Samodzielne odchodzenie i podchodzenie do kei
  • Praca na cumach – wykorzystywanie cum i szpringów do wspomagania manewrów
  • Zacieśnianie cyrkulacji
  • Stawanie na kotwicy, sposoby na kotwicę która nie chce trzymać i na tę, która nie chce dać się wyrwać
  • Właściwe używanie odbijaczy, drabinki, trapu
  • Właściwe wykonywanie manewrów podstawowych na żaglach (zwrot przez sztag, rufę) oraz złożonych (manewr człowiek za burtą – różne sposoby), halsowanie

Czarterowanie jachtu

  • Na co zwrócić uwagę przy przejmowaniu i zdawaniu jachtu, jak nie stracić kaucji (i zaufania rodziny/znajomych), ocena sprawności i stanu technicznego jachtu, ilości paliwa
  • Prawidłowa eksploatacja instalacji jachtowych
  • Bezpieczne korzystanie z kambuza, instalacji wodnej, toalety chemicznej, prawidłowa obsługa instalacji gazowej i elektrycznej
  • Drobne naprawy na jachcie – jak uniezależnić się od serwisu i oczekiwania na niego
  • Podstawy budowy i eksploatacji przyczepnego silnika zaburtowego
  • Rodzaje i budowa silnika, najczęstsze przyczyny awarii, sposoby zapobiegania im i naprawy
  • Prawidłowa i bezpieczna żegluga turystyczna
  • Sprawne kładzenie i stawianie masztu (da się to nawet zrobić samemu)
  • Dobór żagli do warunków meteorologicznych, odpowiedni trym żagla
  • Właściwe planowanie trasy i sposobu prowadzenia jachtu w zależności od warunków meteorologicznych i umiejętności załogi (i kapitana)
  • Wybór miejsc do cumowania, najatrakcyjniejsze porty i bindugi na Mazurach
  • Zachowanie w sytuacjach trudnych i awaryjnych na śródlądziu
  • Żegluga w kanałach, pod mostami, między mieliznami
  • Oznakowanie szlaków – jak prawidłowo z niego korzystać
  • Praktyczne podstawy ratownictwa i ochrony przed niebezpieczeństwem wychłodzenia, wypadnięcia i urazami
  • Sposoby dowodzenia jachtem i załogą, zapobieganie konfliktom i wypadkom, postawa kapitana
  • Praktyczne elementy ochrony przyrody i kultury żeglarskiej

Szkolenie prowadzone będzie przez doświadczonego instruktora, specjalizującego się w żeglarstwie mazurskim. Szkolić będziemy na jednej z najbardziej udanych jednostek, przeznaczonych do turystyki śródlądowej.

Kontakt:

Przemysław Zawicki tel. 880 346180

email: mazury@bryg.pl


Internetowa Akademia Żeglarstwa


BRYG Jacek Szczepaniak
ul. Siewna 9/12, 43-300 Bielsko Biała