Astronawigacja praktyczna – bezpłatny podręcznik

Zapraszam do pobrania najlepszego i co najważniejsze – najprostszego podręcznika do astronawigacji autorstwa kpt. Janusza Zbierajewskiego.

Kapitan Janusz „Zbieraj” Zbierajewski był i jest moim pierwszym żeglarskim mentorem. Patent kapitański zdobył w 1975 roku. To niewątpliwie wielki autorytet, nie tylko dla mnie, w sprawach morskich.
Miałem ogromną przyjemność i zaszczyt uczestniczyć razem ze „Zbierajem” w jednych z pierwszych rejsów „Pogorii” organizowanych przez Bractwo Żelaznej Szekli. Ja jeszcze jako junga, Janusz już jako kapitan. To właśnie od niego przejąłem i dalej propaguję słynny regulamin żeglowania:
Par. 1 – Ma być bezpiecznie.
Par. 2 – Ma być miło.
Par. 3 – Koniec regulaminu.Wspaniały gawędziarz z olbrzymim poczuciem humoru. W 1978 r. jako etatowy kapitan „Zawiszy Czarnego” odbył półroczny rejs na Światowy Festiwal Młodzieży i Studentów w Hawanie. W rok później, po przejęciu rozbitego w Las Palmas „Zewu Morza” i wyremontowaniu go, odbył kolejny rejs przez Atlantyk na Karaiby i do USA i z powrotem. W 1981 r. został etatowym kapitanem „Pogorii”. Kilkakrotnie otrzymywał nagrody, wyróżnienia i nagrody specjalne w „Rejsie Roku”.
Kapitan Janusz Zbierajewski został pierwszym laureatem Nagrody im. kapitana Leszka Wiktorowicza. Nagroda została ustanowiona w Gdyni w celu uhonorowania wyjątkowych dokonań żeglarskich, osiągnięć w dziedzinie wychowania morskiego młodzieży i kształtowania świadomości morskiej. Kapituła nagrodziła „Zbieraja” przede wszystkim za to, że jako jedyny zgodził się prowadzić rejsy w projekcie dla osób niewidomych i niedowidzących: „Zobaczyć morze” – na „Zawiszy Czarnym”
Dowodził wspomnianymi już „Zawiszą Czarnym” i „Pogorią”, oraz „Kapitanem Borchardem”. Jeden z organizatorów Festiwalu Filmów Żeglarskich “JachtFilm”

Niezwykle cenną i rzadko spotykaną dziś cechą Janusza jest upraszczanie w żeglarstwie rzeczy postrzeganych jako skomplikowane. Niestety jego twórczość, można znaleźć głównie w internecie. Wojtek Zientara nazywany: „Stara Zientara” na szczęście na swojej stronie internetowej ma wiele zebranych historii, anegdot i wypowiedzi kpt. Janusza Zbierajewskiego. Zajrzyjcie bo naprawdę warto.

kpt. Jacek Szczepaniak

BRYG Jacek Szczepaniak
ul. Siewna 9/12, 43-300 Bielsko Biała