Muzeum Fausta Vrančića Wyspa Prvić Chorwacja

Muzeum Fausta Vrančića

Najprawdopodobniej nazwa wyspy  Prvić pochodzi od starochorwackiego boga wiosny.

Muzeum Fausta Vrančića Wyspa Prvić Chorwacja

wyspa Prvić skrywa cenne dziedzictwo kultury na małej powierzchni. Wyspę można obejść dookoła w czasie nieco ponad dwóch godzin spokojnego spaceru. Prvić Luka i Šepurine, jedyne miejscowości na wyspie, przenoszą nas w czasy starego Śródziemnomorza. Wyspa pozbawiona jest dróg. Nie jeżdżą tu żadne pojazdy.

Muzeum Fausta Vrančića Wyspa Prvić Chorwacja

Wyspa Prvić wita starymi, kamiennymi domami, połączonymi wspólnym murem z powodu oszczędności kamienia. Kryją w sobie artystyczne galerie, restauracje i konoby w których można spróbować lokalnych przysmaków przy szklaneczce rakiji lub wina, przygotowywanych według starych receptur wyspy Prvić.

Muzeum Fausta Vrančića Wyspa Prvić Chorwacja

Na wyspie Prvić spędził dzieciństwo wszechstronny myśliciel i naukowiec Faust Vrančić. Ten „latający człowiek”, jak mówi legenda, wypróbowywał tutaj swój spadochron, skacząc ze skał i dzwonnicy. Wymyślił także wiele innych urządzeń, których makiety można oglądać w muzeum Fausta Vrančicia w miejscowości Prvić Luka. Muzeum zbudowane przy finansowym

Muzeum Fausta Vrančića Wyspa Prvić Chorwacja

udziale Unii Europejskiej robi wrażenie. Odwzorowano tu praktycznie większość wynalazków i ulepszeń Fausta
Vrančića. Modele są tak skonstruowane że można ich użyć aby zobaczyć na czym polegał jego geniusz. Warto żeglując po Chorwackim Adriatyku zajrzeć do Prvić Luka nie tylko ze względu na wspaniały urok tego miasteczka ale również po to żeby zwiedzić muzeum Chorwackiego geniusza.
Żeglując po Adriatyku staramy się pokazać naszym załogom najpiękniejsze miejsca również pod względem historycznym.

BRYG Jacek Szczepaniak
ul. Siewna 9/12, 43-300 Bielsko Biała