Lepsze prognozy na Adriatyku – radary burzowe

Radary burzowe w Chorwacji
Radary burzowe w Chorwacji

Lepsze prognozy dla Adriatykuradary burzowe
Od marca można oczekiwać lepszych prognoz dla Adriatyku. Będą bardziej precyzyjne i przydatne dla żeglarzy. Dowiemy się znacznie więcej o nadchodzących burzach. Węgiersko-czeska firma MeteoSense zainstalowała dwa prywatne radary meteorologiczne. Pierwszy radar zainstalowany jest na południu wyspy Istria, drugi w Zadarze, a trzeci projektowany jest na wyspie Hvar. Przygotowywane są też inne projekty.

Z meteorologicznego punktu widzenia wybrzeże Adriatyku było w technologicznie zacofane. Brakowało konwencjonalnych radarów pogodowych na wybrzeżu, a burze nie mogły być monitorowane. Chorwacka służba meteorologiczna DHMZ próbowała postawić sieć państwowych radarów. Ogromny sprzeciw społeczny jednak to uniemożliwił.

Przykładem jest spór o radar meteorologiczny na wzgórzu Debeljak w pobliżu Sukošan. Meteorolodzy byli gotowi do postawienia i uruchomienia, ale sprzeciw społeczności w Sukošan zniweczyło cały projekt radaru z Debeljak. To koniec projektu radarowego w północnej Dalmacji.

Obecny radar zainstalowany w Zadarze ma zasięg 250 km. Z tej odległości jest w stanie wykryć burze. Deszcz będzie widoczny na 100 km, a śnieg na 50 km. Wybrzeże Chorwacji zostanie pokryte zasięgiem od północy aż do wyspy Mljet na południu.

Radar powinien zacząć działać od marca. Dane wyjściowe powinny być dostępne tutaj >>>

BRYG Jacek Szczepaniak
ul. Siewna 9/12, 43-300 Bielsko Biała