Grecja Cyklady wyspa Milos

Grecja – Cyklady – Wyspa Milos

Grecja – Cyklady – Wyspa Milos – morskie opowieści.
Siedzę sobie na jachcie w porcie Adamas na wyspie Milos. Zaplanowaliśmy dwudniowy postój celem zwiedzania wyspy i okolicznych atrakcji. Załoga wynajęła samochody a ja miałem nareszcie wolne. Zabrałem się za  sprzątanie jachtu, pranie swoich rzeczy, no totalny luz. Chwila odpoczynku dla skippera.

grecja cyklady wyspa milos

W pewnym momencie słyszę z brzegu jak ktoś woła nazwę mojego jachtu. Wyszedłem na pokład. Okazało się ze skipper Holender z sąsiedniego jachtu przyszedł z zapytaniem czy nie mam aktualnej prognozy pogody. Polskim obyczajem zaprosiłem kolegę na swój jacht, postawiłem winko i tak sobie przy okazji rozmawiamy o… wszystkim, bardzo łamana angielszczyzną. Jedna szklaneczka wina, druga, trzecia… jest bardzo sympatycznie. W pewnym momencie słyszymy dziwny odgłos dobiegający z nieba. Jakby samolot leciał. Machinalnie się rozglądamy, patrzymy i…

grecja cyklady wyspa milos

Holender spuścił wzrok spojrzał na mnie, następnie na swój kieliszek podniósł głowę i spytał: ty też to widzisz? Ja też zadarłem głowę i zobaczyłem dokładnie to samo co on. Odparłem: hm… ja też to widzę ale czy to możliwe? w powietrzu unosił się ponton ze… skrzydłami, mało tego napędzany silnikiem. Rozumiem ze można po winie widzieć białe myszki … ale latający ponton? Odstawiliśmy kieliszki…

grecja cyklady wyspa milos

Skoczyłem po aparat żeby moje być może omamy sfotografować. Ponton zaczął obniżać lot i wyraźnie szykował się do wodowania.  Pięknie wykonał podejście lecz niestety w ostatniej fazie już na wodzie nastąpiło nagłe przywodowanie. Gwałtownie przechylił się na skrzydło i wywrócił do góry dnem.

grecja cyklady wyspa milos

Z portu wypłynął ratowniczy Rib i zaholował to dziwactwo do brzegu wraz z pasażerem. Jak się potem okazało Grek na tym pontolocie wystartował z Aten na Kretę. Na Milos miał mieć międzylądowanie po paliwo. Pilotowi pontonolotu nic się nie stało lecz statek wodno-powietrzny już nie nadawał się do dalszego lotu.

Jaki z tego morał?
Jak pijesz wino i zobaczysz latający ponton nie jest to stan upojenia alkoholowego. To normalka. Pełno jest na świecie latających pontonów.        

BRYG Jacek Szczepaniak
ul. Siewna 9/12, 43-300 Bielsko Biała