Czartery jachtów

Czartery jachtów

Czarter katamaranu

Czarter jachtu – to nie tylko  prosta  transakcja finansowa  której celem jest – kupić jak najtaniej. Umowa czarterowa to również decyzja  o naszym komforcie i  bezpieczeństwie.

Jak zatem wybrać najlepszą firmę czarterową?

Pierwsza podstawowa zasada: nie możemy koncentrować się tylko na samym jachcie – parametrach technicznych, roku produkcji i cenie.
Równie ważny, a według mnie czasami nawet ważniejszy, jest szeroko rozumiany serwis jaki oferuje firma czarterowa. Niestety różnice w standardach jakie proponują firmy czarterowe  są bardzo duże.

Czarter jachtu w Chorwacji

Jedne z lepszych standardów czarteru jachtó żaglowych i motorowych, oferują firmy działające w Chorwacji choć i wśród nich są duże rozbieżności.

Czarter jachtu w Grecji

Greckie firmy mają generalnie dość kiepską opinie wśród klientów. Najważniejsze jest bowiem żeby firma czarterowa po prostu  dbała systematycznie o swoje jednostki. Regularnie  serwisowała, odnawiała i naprawiała jachty. Starszy jacht prawidłowo serwisowany może być w lepszej kondycji technicznej niż jacht nowszy o którego nie dbano należycie i starannie.

Zdanie jachtu

Po każdorazowym  czarterze odbywa się procedura „check out”, czyli zdania jachtu. Ważne jest  aby pracownik firmy odbierający jacht od klienta dokładnie obejrzał łódkę nie tylko wewnątrz, zewnątrz ale i pod wodą. Pracownik powinien szczegółowo dokonać kontroli, zanotować usterki, wysłuchać uwag, po to aby  ekipa remontowa mogła przystąpić do ich usunięcia.Następny klient musi bowiem otrzymać  jacht w pełni sprawny. Od tego zależeć będzie przecież pomyślność rejsu!

Sprawny silnik jest najważniejszy

procedura przejęcia jachtu

Bardzo ważny jest serwis silnikowy, który powinien odbywać się również po każdym powrocie jachtu z rejsu. Silnik powinien mieć sprawdzone paski klinowe, uzupełniony poziom oleju i płynów. Ważne jest również to czego z pokładu nie widać a mianowicie  podwodne części. Dla bezpieczeństwa  nurek powinien każdorazowo  przejrzeć i sprawdzić  jacht od spodu. Jaki jest stan części podwodnej, kila, płetwy sterowej i co ważne czy na śrubie nie ma jakiś zawiniętych lin lub innych śmieci.

czarter jachtu

Zachowanie wszystkich  tych procedur przez firmę czarterową daje gwarancję, że jacht jest w pełni sprawny i bezpieczny. czartery jachtowA co z komfortem? O to dbają między innymi ekipy sprzątające zatrudniane przez firmy czarterowe. Ekipy te mają tylko parę godzin na przygotowanie jachtu do czarteru. Jako klienci chcemy otrzymać jacht czysty, pachnący ze zdezynfekowanymi toaletami i umytymi naczyniami. Ważne jest  zatem żeby firma działała profesjonalnie czyli dokładne ale jednocześnie szybko. Większość klientów chciałoby wejść na jacht jak najszybciej, często jeszcze  przed wpisaną w umowie godziną 17.

Dodatkowe wyposażenie jachtu

czarter jachtu

Z doświadczenia wiem też, że dodatkowe wyposażenie jednostek ma coraz większe znaczenie dla klientów czarterowych. Radio z odtwarzaczem płyt CD jest już w standardzie na każdym jachcie. Coraz częściej montowane są na przykład  telewizory dla klientów, którzy mają taką potrzebę.Moim zdaniem ważne jest również żeby jacht wyposażony był w porządne naczynia kuchenne:   zestaw kubków, filiżanek, szklanek i sztućców. Prozaiczne ale wierzcie mi nie przecenienia!

czarter jachtu

Podczas rejsu komfort zapewni nam dobrej jakości i przede wszystkim czysta pościel, ewentualnie ręczniki. Coraz częściej firmy czarterowe kopiują zwyczaje hoteli i  pozostawiają na jachcie symboliczny poczęstunek od armatora. Z pewnością to miły zwyczaj. Dodatkowym atutem jest niestandardowe wyposażanie takie jak: lampki oświetlające na stół do kokpitu, elektryczna zapalarkę gazu, termos, czajnik bezprzewodowy, kawiarkę do kawy, czy choćby mały samochodowy odkurzacz do okruszków. A i trap z antypoślizgową powłoką z pewnością zwiększa komfort i bezpieczeństwo.

internet na jachcie

Coraz ważniejsza  staje się też dziś  możliwość korzystania z internetu na jachcie. Dużo firm oferuje w cenie czarteru lub za dodatkową opłatą ruter internetowy, do którego można bezprzewodowo podpiąć wiele urządzeń naraz. Jeżeli podczas urlopu musiceie być cały czas w kontakcie ze swoją firmą to internet dostępny na jachcie jest doskonałym rozwiązaniem.

Wyposarzenie nawigacyjne

czarter jachtu

Obecnie  rzadko spotkamy już stare modele GPS podające tylko podstawowe dane. Częściej spotykamy kolorowe plottery nawigacyjne. Niektórzy armatorzy montują nawet zaawansowane system nawigacyjne zespolone ze wszystkimi dodatkowymi urządzeniami peryferyjnymi takimi jak wskaźnik siły i kierunku wiatru, echosonda czy autopilot.
Jednak często przyzwyczajeni do prostszych rozwiązań nawigacyjnych klienci mają problem z odczytem danych i obsługą tych zaawansowanych urządzeń. Zastanówmy się więc czy nowinki techniczne nam na pewno pomogą i uprzyjemnią czas  czy raczej utrudnią żeglowanie.

Awarie i uszkodzenia

serwis jachtowy

Kwestia zasadnicza- a co w przypadku jakiejkolwiek awarii? Firma czarterowa powinna mieć swój sprawny mobilny serwis, który jest w stanie w miarę szybko dotrzeć do klienta. Nikt nie chce bowiem spędzić czterech  z  siedmiu dni w jednym miejscu czekając na pomoc techniczną.

Firmy czarterowe klasyfikują zazwyczaj swoje jednostki na trzy grupy od najtańszych do najdroższych: ekonomik, standard i prestiż. Przeważnie jachty najstarsze są umieszczane w tej najniższej kategorii a katamarany i jachty nowe w najwyższej. Pamiętajmy jednak, że nie zawsze stary znaczy zły a nowy zagwarantuje nam  wysoki  komfort.

O wszystkim decydują bowiem  ludzie i ich dbałość o jachty. Dlatego oferując czarter jachtu w Chorwacji i innych akwenach, staramy się zdobyć jak najwięcej informacji o armatorze i proponowanych przez niego standardach.

BRYG Jacek Szczepaniak
ul. Siewna 9/12, 43-300 Bielsko Biała