Aplikacja NIS – żeglarski serwis informacyjny w Chorwacji.

Aplikacja nIS

Żeglarski Serwis Informacyjny (NIS) to darmowa wielojęzyczna aplikacja na smartfony również dostępna w języku polskim. Przeznaczona jest dla wszystkich, którzy żeglują, nurkują czy korzystają z plaż Adriatyku. Ministerstwo Gospodarki Morskiej, Transportu i Infrastruktury udostępniło aplikację NIS w zeszłym roku ale na razie mało kto o niej wie, a szkoda.
NIS pozwala bowiem użytkownikom na wybieranie numeru telefonu 195 (MRCC Rijeka) w przypadkach sytuacji zagrożenia jednostki, załogi lub bezpośredniego zagrożenia życia. Automatycznie raportuje lokalizacje dzwoniącego za pośrednictwem (SMS), co zasadniczo skraca czas potrzebny na znalezienie użytkowników w niebezpieczeństwie.

Zawartość NIS:

  • Połączenie z bezpłatną służbą poszukiwania i ratownictwa – 195, z informacją o aktualnej lokalizacji
  • Kontakty do kapitanatów portów, służb poszukiwawczych i ratowniczych, konsulatów placówek medycznych, komora dekompresyjna, stacje brzegowe, komercyjne służby ratunkowe, VTS- y.
  • Wykaz portów, kotwicowisk, stacji benzynowych, portów odprawowych.
    Prognoza pogody dla żeglarzy (temperatura powietrza, prędkość i kierunek wiatru, ciśnienie powietrza, fale, zachmurzenia)
  • Podstawowe zasady nawigacji, prawa drogi, locji oraz przepisów lokalnych. Informacje o odprawach granicznych i ochronie środowiska morskiego.

Aplikacja jest darmowa i cały czas rozwijana. Rekomenduję jej pobranie wszystkim żeglarzom.

Pobrać można tu >>>

Kpt. Jacek Szczepaniak

BRYG Jacek Szczepaniak
ul. Siewna 9/12, 43-300 Bielsko Biała