195 – telefon alarmowy w Chorwacji

195 – telefon alarmowy w Chorwacji – pod tym numerem znajduje się specjalne centrum centrum koordynacji poszukiwania i ratownictwa na morzu nie tylko dla żeglarzy ale dla wszystkich wodniaków.

Jeżeli nie jesteś pewien czy sytuacja kryzysowa w której się znalazłeś kwalifikuje się jako bezpośrednie zagrożenie życia, zanim uruchomisz procedurę MAYDAY lub Distress Alert, zadzwoń pod numer 195.

Jeżeli jesteś pewien że znalazłeś się w sytuacji bezpośredniego zagrożenia życia, uruchom procedury MAYDAY lub Distress Alert i jeżeli możesz zadzwoń dla potwierdzenia pod nr 195.

Pod tym numerem znajduje się centrum koordynacji – MRCC Rijeka – które jest nadrzędną stacją brzegową dowodzącą wszystkimi akcjami ratowniczymi w Chorwacji.

Oceni twoją sytuację, podpowie rozwiązanie problemu lub podejmie odpowiednie kroki w celu zapewnienia bezpieczeństwa. W ostateczności uruchomi akcje ratowniczą.

Na numer ten można dzwonić z każdego telefonu, a z telefonu komórkowego nawet bez karty SIM. Nowy numer 195 został wprowadzony 2012 roku. Jednak zarówno stary numer 9155 i 195 wykorzystane były równolegle.

Uwaga!: od 2014 roku dotychczasowy numer Centrum koordynacyjnego 9155 przestaje działać!

Łączność koordynują poprzez VHF, 3 stacje brzegowe: Rijeka, Split i Dubrovnik.‏

Często słychać w komunikacji radiowej, jak np Split Radio prosi wzywającą pomoc jednostkę o kontakt telefoniczny, ze względu na zbyt słabą jakość łączności UKF. W przypadku złamanego masztu, awarii nadajnika, utraty zasilania, często jest to jedyny sposób na komunikacje ze stacją brzegową. Łączność telefoniczna jest duplexowa czyli jednocześnie nadajemy fonią i odbieramy co wybitnie ułatwia kontakt.

Stacje bazowe, znajdują się też na większości wysp, dzięki temu zasięg sieci komórkowej pokrywa znaczną część Adriatyku.

Oczywiście ogólny telefon ratunkowy jest tak jak w innych krajach Unii Europejskiej to 112.

BRYG Jacek Szczepaniak
ul. Siewna 9/12, 43-300 Bielsko Biała