Ratownictwo morskie w Chorwacji

Ratownictwo morskie w Chorwacji od paru lat wzbogaciło się o prywatne firmy które wykonują tego rodzaju usługi.
See Help  to austriacka firma,  która swoją pomoc na morzu niesie już w 4 regionach: Bałtyk, Adriatyk, Chorwacja, Baleary, Włochy Południowe. W każdym z tych rejonów firma dysponuje od kilku do kilkunastu baz wyposażonych w szybkie łodzie typu rib lub motorówki przystosowane do ratownictwa morskiego wraz z odpowiednim wyposażeniem i  przeszkolonymi załogami. Jednostki i załogi mają profesjonalne ubezpieczenia – ważne przy ratownictwie.

Ratownictwo morskie w Chorwacji

Co jest istotne dla polskich żeglarzy zwłaszcza pływających po Adriatyku? Zacznijmy od tego ,że ratowanie życia wszędzie na świecie jest bezpłatne. Natomiast ratowanie mienia już nie. Podczas sezonu w Chorwacji przy kiepskiej pogodzie jest dość dużo wezwań pomocy. Stacja brzegowa, koordynująca akcje ratunkowe, po rozpoznaniu sytuacji nie zawsze może a nawet chce ,zadysponować swoje jednostki ratownicze lub policyjne. Wtedy do akcji mogą zostać włączone  jednostki prywatnych firm ratunkowych, między innymi See Help. W takim przypadku jeżeli nie jesteście członkiem See Help ponosicie koszt akcji ratowniczej.

Parę lat temu polski skipper wylądował na mieliźnie na jeziorze w drodze ze Skradina do Sibenika. Po wezwaniu pomocy dość szybko przybyła jednostka See Help z bazy w Vodicach i sprawnie ściągnęła go z mielizny. Jako że nie był członkiem organizacji rachunek wyniósł 1000 EUR.

Można wykupić członkostwo w See Help dla jachtu jak i indywidualnie dla skippera. Roczna opłata członkowska dla jachtu zależy od długości. Na przykład do 11 metrów jest to 150 EUR a do 14 metrów to 180 EUR. Jest też członkostwo dla właścicieli jednostek  prywatnych.

Najciekawsze jest członkostwo 14 dniowe dla  jachtów czarterowych dostępne dla wynajmujących jednostkę turystycznie skipperów. Opłata wynosi 50 EUR.

Jeżeli jesteś członkiem  See Help bezpłatnie świadczone są następujące usługi:
– holowanie, awaryjne dostarczenie paliwa, pomoc przy odpaleniu silnika, ściąganie z mielizny przy delikatnym wejściu, transport  ( raz w roku ) członka załogi na ląd w przypadku np. potrzebnej pomocy medycznej,  przekazywanie informacji pogodowych i o wybrzeżu, marinach , portach, dostawa części zamiennych.

Ratownicwo morskie w Chorwacji

Oczywiście bezpłatne ściąganie z mielizny w ramach wykupionego członkostwa jest uwarunkowane stopniem trudności takiej operacji. Bezpłatnie ściągana jest jednostka, której przechył nie jest większy niż 10 cm powyżej linii wodnej.
Obecnie w przypadku potrzeby holowania jednostki czarterowej w przypadku np. awarii  jej silnika, operacja ta zlecana jest przez firmę czarterową  właśnie See Help lub innej  firmie zewnętrznej ( np. Emergensea ). Jeżeli awaria wystąpiła nie z winy klienta to nie ponosi on żadnych kosztów.

Warto dowiedzieć się u armatora czy na jego jednostkę  wykupiony  został pakiet See Help lub samemu  wykupić dla własnego bezpieczeństwa za 50 euro 2 tygodniowy pakiet. Na naszych kursach i szkoleniach żeglarskich w Chorwacji omawiamy wszystkie przydatne aspekty ratownictwa morskiego.
 Storona internetowa See Help: www.sea-help.eu

BRYG Jacek Szczepaniak
ul. Siewna 9/12, 43-300 Bielsko Biała