Program nawigacyjny Open CPN

Program nawigacyjny Open CPN

Program nawigacyjny Open CPN  jest całkowicie darmowym, ale sprawdzonym, programem nawigacyjnym stworzonym przez żeglarzy.
Najnowsza wersia 4.0 do pobrania ze strony Open Cpn. Wybieramy wersję dla systemu operacyjnego zainstalowanego na naszym komputerze i instalujemy program w języku polskim.
Na stronie znajduje się również instrukcja obsługi programu ( w języku angielskim) z którą warto się zapoznać dla prawidłowej konfiguracji programu.
Dla prawidłowego działania programu musimy oczywiście podłączyć odbiornik GPS ( używam BU-353 USB GPS  – za ok 180 zł w sklepie Navsim) oraz zainstalować mapy.
Program obsługuje mapy rastrowe BSBv3 , S57 ENC , wektorowe CM93 , S57  oraz  BSB4 i nv-chart po zainstalowaniu wtyczek.
Na Chorwacji używam map rastrowych – nv.digital HR1, Croatia, Slovenia, Montenegro and Albania – firmy Nv Verlag które  kosztują 98 Euro. Można zakupić je również w sklepie e-navigare.pl .
Jak na darmowy program , Open CPN oferuje duże możliwości m.in. :    

 • planowanie trasy
 • obsługę tras i waypointów
 • obsługę AIS
 • obsługę pływów i prądów
 • obsługę map rastrowych i wektorowych
 • możliwość podłączenia autopilota
 • człowiek za burtą i alarm kotwiczny
 • możliwość nałożenia prognoz pogody
 • wydruk planowanych i przebytych tras
 • prowadzenie dziennika jachtowego
 • a nawet włączenia wybijania szklanek

Program jest  łatwy do nauki.
Najeżdżając myszką na ikony w górnej części ekranu , jak na poniższej ilustracji uzyskujemy podpowiedź w języku polskim co uzyskujemy. Ikony te oznaczają zwiększenie lu zmniejszenie mapy, przejście na mapę o większej lub mniejszej skali, automatyczne śledzenie, ustawienia programu, wydruk tras, obsługę tras i punktów, włączenie lub wyłączenie śladu, MOB – człowiek za burtą, informacje o programie, wskaźniki NMEA, włączenie Grib , oraz prowadzenie dziennika jachtowego. Możemy zmniejszać ilość tych przycisków do tych tylko które potrzebujemy. Możemy również dodać inne przyciski n.p. pływy i prądy, Google Earth.
Wskaźniki w górnej  prawej części  ekranu pokazują nam siłę sygnału GPS.
Wskaźniki NMEA z lewej strony ekranu możemy dowolnie konfigurować, np. dodając kompas lub fazy księżyca.
Układ ekranu zależy od nas , ikony i wskaźniki możemy ustawiać wg naszych potrzeb.
Ze strony Open CPN możemy doinstalowywać wtyczki takie jak AIS, Google Earth , dziennik jachtowy, astronawigację , kalkulator i inne.
Na filmie pokazana jest krótka  instrukcja posługiwania się programem.
Na zrzucie ekranu poniżej ( odbiornik GPS jest wyłączony) widać zaplanowaną trasę oraz waypointy z Prvić do Kaprije, oraz ślady wcześniejszych rejsów.

program nawigacyjny opencpn

Możemy ustawić włączenie ślady przebytej trasy , jak na poniższym zrzucie.

program nawigacyjny opencpn

Naciskając na trasę prawym wskaźnikiem myszy możemy odczytać jej właściwości jak poniżej:

program nawigacyjny opencpn

Niektóre firmy czarterowe na Chorwacji wymagają prowadzenia przynajmniej uproszczonego dziennika jachtowego. Open CPN  również nam to umożliwia. Prowadzenie  dziennika jest ułatwione bo dodając nowy wpis , automatycznie wpisywana do tabelki  jest data i czas systemowy a po wprowadzeniu pozycji automatycznie zliczana jest droga. Dziennik jachtowy możemy oczywiście wydrukować i po zakończeniu rejsu wręczyć członkom załogi na pamiątkę.

Wszystkie możliwości programu opisane są we wspomnianej wcześniej ok. 140-stronicowej instrukcji obsługi.
Program jest przez cały czas rozwijany przez autorów. Wkrótce ma się ukazać wersja 3,3.
Wydaje się, że stosunkowo niewielkim kosztem, kupując tylko mapy i odbiornik GPS,  otrzymujemy  program nawigacyjny o dosyć dużych możliwościach, łatwy do nauki i obsługi będącym tańszą alternatywą dla profesjonalnych programów nawigacyjnych. Fakt, że został stworzony przez żeglarzy i jest przez nich testowany  przed udostępnieniem powoduje, że spełnia nasze wymagania.  Doskonale współpracuje z netbookami i laptopami.  

BRYG Jacek Szczepaniak
ul. Siewna 9/12, 43-300 Bielsko Biała