Planowanie trasy rejsu za pomocą map online Navionics

Navionics route - automatyczne
Navionics route – automatyczne

Planowanie trasy rejsu jest obowiązkiem każdego skippera. Wcześniejsze zapoznanie się z akwenem to nieodzowny element zwiększający bezpieczeństwo i komfort pływania. Zwłaszcza jeżeli na danym akwenie jeszcze nie żeglowaliśmy.
Firma Navionics udostępnia program i mapy nawigacyjne online całego świata, który znacznie ułatwi nam to planowanie.

Program ma funkcje zaprogramowania parametrów jednostki takich jak zanurzenie, średnia prędkość i co fajne – zużycie paliwa na godzinę. Można mierzyć odległości, ustawiać waypointy a nawet całe ruty – trasy. Co ciekawe możemy zaprogramować go tak aby sam zaproponował nam trasę. Dla początkujących nawigatorów może być to ciekawe ułatwienie i porównanie. Jeżeli jesteśmy zarejestrowani możemy sobie również te trasy zapisać automatycznie.

Przygotowując się do rejsu zwłaszcza na akwenie, na którym nigdy nie byłem lub żegluję rzadko, planuję trasę używając właśnie map online Navionics.
Robię sobie notatki: wypisuje porty awaryjne, obliczam i zapisuję odległości, notuje niebezpieczeństwa po mojej trasie, znaki nawigacyjne i charakterystyki świateł.

Z locji i przewodników wypisuję również kanały, na których „pracują” mariny- przydaje się to np. kiedy chcemy zapytać o wolne miejsce i zacumować.
Zawsze planuje porty zapasowe do których mogę bezpiecznie zawinąć w przypadku zmiany warunków meteorologicznych lub innych nieprzewidzianych wypadków.

Jeżeli mamy do dyspozycji mało aktualne mapy papierowe lub starsze, nieupgradowane programy nawigacyjne można porównać, które znaki nawigacyjne mają aktualną charakterystykę lub czy są jakieś inne zmiany.

Do wersji online nie da się podłączyć GPS-a a więc nie będziemy widzieli swojej aktualnej pozycji na mapie. Nie zastąpi to profesjonalnych programów nawigacyjnych ale jest dobrym rozwiązaniem przy szczegółowym planowaniu rejsu.

Warto przemyśleć zakup programu wraz z wybranymi mapami na swój telefon lub tablet. Jest to w tej chwili chyba najtańsza wersja pełnej nawigacji. I co najważniejsze – mapy i program są upgradowane online do najnowszych wersji.

Program jest pod tym linkiem >>>

kpt. Jacek Szczepaniak


BRYG Jacek Szczepaniak
ul. Siewna 9/12, 43-300 Bielsko Biała