Muline – Ugljan – Chorwacja

Muline – Ugljan – Chorwacja, to zatoka w północnej części wyspy Uglian (44° 08.3`N; 15° 04.5`E). Podejście od strony zachodniej i wschodniej dobrze oznakowane, nie sprawiające trudności nawet w nocy. Od strony północnej chroniona jest przez wysepkę Rivanj a od zachodu przez wysepkę Sestrunj. Ten układ sprawia że to dobrze osłonięty, praktycznie od wszystkich kierunków wiatru port. Jedynie przy silnych wiatrach południowo-zachodnich, może tworzyć się nieprzyjemna fala.

ciekawe miejsca chorwacja muline

Cumować można do betonowego pirsu wyposażonego w mooringi od strony północnej i

ciekawe miejsca chorwacja muline

południowej, choć należy zachować ostrożność ze względu na szybko zmniejszającą się głębokość od strony brzegu. Miejscem tym zawiaduje właściciel  restauracji Kažot znajdującej się na końcu pirsu. Otwiera dostęp do wody i prądu a także pobiera opłaty za postój które są jednymi z najtańszych w Chorwacji. W 2013 roku było to ok 20 kun za metr. Miejsc postojowych dla jachtów jest ok 20, bliżej brzegu mogą stawać jednostki o małym zanurzeniu.

Alternatywnie można cumować do  kilkunastu boi cumowniczych wystawionych w zatoce. Boje są dobrze zakotwiczone i dość bezpieczne. Sporo jest też miejsca do kotwiczenia. Kotwica trzyma dobrze. Przy porcie znajduje się malownicza  mała plaża.

ciekawe miejsca chorwacja muline

We wsi (ok 300 mieszkańców) najduje się też niewielki sklepik. Zwiedzać można mała

ciekawe miejsca chorwacja muline

kaplicę, mauzoleum, pozostałości prehistorycznego fortu i wczesnochrześcijańskich zabudowań. Restauracja nie przedstawia się imponująco lecz kuchnia jest prawdziwie domowa. Jeżeli będziecie mieli szczęście zjecie najpyszniejsze steki i carpaccio ze świeżego dzikiego tuńczyka. Ceny są relatywnie niskie: piwo 0,5l -17 kun, filet z tuńczyka – 180 kun/ kg, ryba – 350kun/ kg, čevapćići – 50 kun, wino – 70, 80 kun za litr.

Jeżeli chcecie wypłynąć jeszcze w sobotę a jacht czarterowy odbieracie po południu z marin Zadar, Sukosan, Biograd, czy nawet Murter – Muline jest świetnym miejscem na pierwszy postój.

BRYG Jacek Szczepaniak
ul. Siewna 9/12, 43-300 Bielsko Biała