Internet w Chorwacji

Internet  w Chorwacji

Internet  w Chorwacji – organizując rejsy w Chorwacji potrzebujemy  dostępu do internetu by ściągnąć prognozę  pogody na komórkę lub komputera, lub po prostu mieć dostęp do poczty.
Mamy kilka możliwości:
korzystać z modemu z kartą polskiego operatora – drogo
kupić w Chorwacji na poczcie chorwacką kartę do internetu – ( ale przy każdym doładowaniu trzeba wyjąć ja z modemu, przełożyć do telefonu , doładować i znowu włożyć do modemu)
korzystać z Wi-Fi w marinach – najczęściej płatne
korzystać z Wi-Fi na jachcie  – ale nie na każdym jachcie jest lub trzeba do niego dopłacać.
kupić na poczcie pakiet startowy do telefonu, aktywować na nim internet i ściągać pogodę na smartfona lub zrobić z niego hot-spot i podłączyć jako modem do komputera.

Po przetestowaniu czterech pierwszych możliwości postanowiłem znaleźć sposób aby jedno urządzenie wykorzystać do ściągania mobilnych prognoz pogody , korzystania z Navionics Europe  oraz podłączania go do komputera jako modem.
Na poczcie kupiłem pakiet startowy do chorwackiego T-mobile za 30 kun ( niestety  nie można ich już kupić na stacjach benzynowy lub w sklepach – ale doładowania tak). Na wszelki wypadek warto od razu kupić doładowanie za 100 kun – starczy na tygodniowy rejs. Jako telefon do chorwackiej karty ,wykorzystuję smartfon a polską kartę z niego przekładam do starszego telefonu – do ewentualnych kontaktów telefonicznych z Polską.
W smartfonie mam większość mobilnych aplikacji do prognoz pogody i nawigacji więc na nim uruchamiam chorwacki internet. Jednocześnie telefon ten wykorzystuję do kontaktów na Chorwacji z marinami , znajomymi na innych jachtach lub by po prostu zamówić kolację w konobie.
A jak uruchomić internet w komórce ?
Poniżej opiszę to krok po kroku :

Na numer 3636 wysyłamy SMS o treści A.W odpowiedzi z T-Mobile otrzymujemy SMS jak poniżej:

internet w chorwacji

Wysyłamy SMS na nr 3636  o treści:   1    ( Aktivacija opcije.)
W odpowiedzi otrzymujemy z T-Mobil następujący SMS :

internet w chorwacji

Wybieramy 1. Internet Dan i wysyłamy SMS na nr 3636  o treści:  1
W odpowiedzi otrzymujemy SMS informujący nas o konieczności potwierdzenia aktywacji oraz o cenie korzystania z internetu przez 1 dzień (10 kun):

internet w chorwacji

Wysyłamy SMS na nr 3636  o treści:   DA  –  jako potwierdzenie aktywacji opcji.
W odpowiedzi SMS informuje nas do kiedy internet jest aktywny.

internet w chorwacji

Przed upływem 24 godzin z z T-Mobie Chrwatska przychodzi SMS że za 15 minut internet zostanie dezaktywowany, a równo po 24 godzinach informacja o dezaktywacji internetu.
Internet możemy aktywować w dowolnych dniach , ale ze względu na prognozy pogody robię to codziennie. ( tygodniowy koszt to 70 kun)
Jednocześnie telefon z aktywowanym internetem możemy przez USB wykorzystywać jako modem do komputera. Przed następnym rejsem wystarczy tylko dokupić doładowanie do telefonu i powtórzyć operację.

BRYG Jacek Szczepaniak
ul. Siewna 9/12, 43-300 Bielsko Biała