Slano – nowa marina w Chorwacji

Slano – nowa marina w Chorwacji

Firma ACI w pobliżu Dubrownika w miejscowości Slano powstanie nowa 22 marina tej sieci. Nazwana będzie:  Veljko Barbieri, od założyciela firmy.
Nowy port w zatoce Salty to pierwsza przystań, który zostanie wybudowana przez ACIpo 24 latach od ostatniej swojej inwestycji. Przewiduje się zakończenie budowy przystani do początku  sezonu 2015. Wartość inwestycji wynosi 60 mln HRK (8 mln euro). 40 mln kun (5,3 mln euro) wyniesie koszt budowy przystani na lądzie, a reszta zostanie zainwestowana w infrastrukturę wodną.
Na lądzie powstanie między innymi: siłownia, pralnia, warsztat, odkryty basen z obiektami towarzyszącymi, platformy do opalania, toalety i parking dla 100 pojazdów. W marinie będzie  200 miejscami do cumowania dla jachtów między 11 a 25 metrów. Pierwsi goście będą mogli odwiedzić swoją nową przystań już przed Wielkanocą w przyszłym roku.
Slano to mała osada położona w obrębie zatoki o tej samej nazwie. Zatoka jest świetnie osłonięta a marina będzie świetnym miejscem schronienia w przypadku złej pogody. Choć Slano jest położone 37 km na północ od Dubrownika, jest dobrze z nim skomunikowane dzięki regularnym liniom autobusowym.
W Slano można znaleźć liczne znaleziska archeologiczne. Na wzgórzach znajdują się ruiny fortów oraz starożytne zabytki greckie i rzymskie. Na Wzgórzu Gradina znajduje się rzymskie castrum. Przed kościołem Franciszkanów znajdziemy  wczesnochrześcijańskie sarkofagi.
W XIV wieku Slano stało się częścią Republiki Raguzy. Zachowały się tu letnie domy szlachty Dubrownika oraz najpotężniejszych rodów tamtych czasów.
Podczas wojny bałkańskiej Slano poniosło ogromne straty i zostało zdewastowane. Większość zniszczonych obiektów zostało już odnowionych i ponownie funkcjonują.
Liczne plaże, bliskość Dubrownika oraz jak twierdzą niektórzy wyśmienita oferta gastronomiczna może przyciągnąć wielu żeglarzy.

BRYG Jacek Szczepaniak
ul. Siewna 9/12, 43-300 Bielsko Biała