Porty i mariny w Chorwacji.

Marina ACI Skradin

Praktycznie co sezon pojawiają się w Chorwacji nowe mariny. Jest to jeden z najbardziej dynamicznie rozwijających się pod tym względem krajów basenu morza Śródziemnego . ACI to główna sieć posiadająca 22 porty ulokowane w najciekawszych miejscach wzdłuż wybrzeża chorwackiego i na wyspach. Oprócz miejsc postojowych z prądem i wodą, toaletami i prysznicami oferują często szeroką gamę usług.porty i mariny w chorwacjiPrzeważnie są to mariny najdroższe. Średnia cena za jacht do 10 m długości, to 50 euro, do 14 m wynosi 65 euro a do 15 m 72 euro. W miesiącu lipcu i sierpniu podwyższana jest o 10 do 20 %. Katamarany liczone razy 1.5 stawki. Opłaty za cumowanie i inne usługi w marinach pobierane są według aktualnych cenników – które znajdziecie na stronie.
Zaletą marin ACI  jest możliwość rezerwacji miejsca postojowego przez internet, co w pełni sezonu nie jest bez znaczenia.

Port TribuniW większości miejscowości nadmorskich są też porty miejskie, którymi zarządzają władze województw. Ceny uzależnione są od przydzielonej kategorii a kategoria przynajmniej w teorii zależy od lokalizacji i infrastruktury. Porty te nie zawsze będą wyposażone w prąd, wodę czy toalety. Ceny natomiast są sporo niższe od cen w marinach ACI. Średnio to około 20 - 26 kun za metr długości jednostki. Katamarany oczywiście płacą stawkę razy 1,5. W wielu z nich udostępniono bezpłatną sieć WiFi.


porty i mariny w chorwacjiIstnieje jeszcze kilkanaście marin prywatnych świetnie zarządzanych i ze znakomitąlocja chorwacji infrastrukturą. Niektóre mniejsze keje miejskie mogą być dzierżawione od władz lokalnych przez prywatnych przedsiębiorców. Jeżeli macie wątpliwości kto przychodzi po opłatę, zawsze można poprosić o okazanie koncesji na dzierżawę. Porty i mariny w Chorwacji rozwijają się z roku na rok. Więc co roku można odkrywać nowe miejsca postojowe.

W niektórych portach czy też marinach można  zacumować na parę godzin płacąc opłatę obniżoną np. o połowę stawki dobowej.  W wiekszości marin, doba portowa trwa do godziny 14.00. Komunikacja radiowa z marinami kanał 17, ale bardziej skuteczny jest kontakt telefoniczny. Najlepiej zaopatrzyć sie w locje Chorwacji: 888 portów i zatok, przewodnik żeglarski po Adriatyku Karl H. Bestandiga.

porty i mariny w chorwacjiW wielu zatokach znajdują się prywatne keje lub pomosty należące do właścicieli lokalnych restauracji. Zwykle postój w takim miejscu jest bezpłatny, jeżeli skorzystamy z ich usług i pójdziemy całą załogą na kolację. Osoby, które opiekują się tymi miejscami, często pomagają w cumowaniu. Jeżeli jednak nie zdecydujemy się na skorzystanie z ich ofert możemy zapłacić opłatę za postój. Przeważnie jest ona jednak niewygórowana.porty i mariny w chorwacjiŻeglując od wielu lat po morzu Adriatyckim, poznaliśmy wielu oficerów portowych, właścicieli pomostów przy restauracjach. Dlatego dla klientów,  którzy wyczarterują u nas jacht oferujemy możliwość rezerwacji miejsca w porcie, lub przy kei restauracji w wielu atrakcyjnych miejscach.
Jeżeli chcesz wyczarterować jacht napisz do nas.

 kpt.Jacek Szczepaniak

ZAPYTANIE O CZARTER


ZOBACZ NASZE

 SZKOLENIA ŻEGLARSKIE 
 KURSY
VODITELJ BRODICE - KURS ZEGLARSKI W CHORWACJI
JACHTOWY STERNIK MORSKI  - SZKOLENIA NA BAŁTYKU
MANEWROWE - W CHORWACJI – NA BAŁTYKU
MOTOROWODNY - W CHORWACJI I W POLSCE
RADIOOPERATOR SRC - W WIELU MIASTACH POLSKI
NAWIGACYJNE - STACJONARNE I NA REJSACH
 REJSY MORSKIE  ORAZ
MIĘDZY INNYMI W CHORWACJI GRECJI I KARAIBACHWIEDZA ŻEGLARSKA   - WIELE CIEKAWYCH INFORMACJI