grecja cyklady wyspa milosGrecja – Cyklady – Wyspa Milos

Grecja – Cyklady – Wyspa Milos - morskie opowieści.
Siedzę sobie na jachcie w porcie Adamas na wyspie Milos. Zaplanowaliśmy dwudniowy postój celem zwiedzania wyspy i okolicznych atrakcji. Załoga wynajęła samochody a ja miałem nareszcie wolne. Zabrałem się za  sprzątanie jachtu, pranie swoich rzeczy, no totalny luz. Chwila odpoczynku dla skippera.

grecja cyklady wyspa milosW pewnym momencie słyszę z brzegu jak ktoś woła nazwę mojego jachtu. Wyszedłem na pokład. Okazało się ze skipper Holender z sąsiedniego jachtu przyszedł z zapytaniem czy nie mam aktualnej prognozy pogody. Polskim obyczajem zaprosiłem kolegę na swój jacht, postawiłem winko i tak sobie przy okazji rozmawiamy o... wszystkim, bardzo łamana angielszczyzną. Jedna szklaneczka wina, druga, trzecia... jest bardzo sympatycznie. W pewnym momencie słyszymy dziwny odgłos dobiegający z nieba. Jakby samolot leciał. Machinalnie się rozglądamy, patrzymy i...

grecja cyklady wyspa milosHolender spuścił wzrok spojrzał na mnie, następnie na swój kieliszek podniósł głowę i spytał: ty też to widzisz? Ja też zadarłem głowę i zobaczyłem dokładnie to samo co on. Odparłem: hm... ja też to widzę ale czy to możliwe? w powietrzu unosił się ponton ze... skrzydłami, mało tego napędzany silnikiem. Rozumiem ze można po winie widzieć białe myszki … ale latający ponton? Odstawiliśmy kieliszki...grecja cyklady wyspa milosSkoczyłem po aparat żeby moje być może omamy sfotografować. Ponton zaczął obniżać lot i wyraźnie szykował się do wodowania.  Pięknie wykonał podejście lecz niestety w ostatniej fazie już na wodzie nastąpiło nagłe przywodowanie. Gwałtownie przechylił się na skrzydło i wywrócił do góry dnem.
grecja cyklady wyspa milosZ portu wypłynął ratowniczy Rib i zaholował to dziwactwo do brzegu wraz z pasażerem. Jak się potem okazało Grek na tym pontolocie wystartował z Aten na Kretę. Na Milos miał mieć międzylądowanie po paliwo. Pilotowi pontonolotu nic się nie stało lecz statek wodno-powietrzny już nie nadawał się do dalszego lotu.
Jaki z tego morał?
Jak pijesz wino i zobaczysz latający ponton nie jest to stan upojenia alkoholowego. To normalka. Pełno jest na świecie latających pontonów.        

 kpt.Jacek Szczepaniak

        grecja cyklady wyspa milos     grecja cyklady wyspa milos     grecja cyklady wyspa milos

ZOBACZ NASZE

 SZKOLENIA ŻEGLARSKIE 
 KURSY
VODITELJ BRODICE - KURS ZEGLARSKI W CHORWACJI
JACHTOWY STERNIK MORSKI  - SZKOLENIA NA BAŁTYKU
MANEWROWE - W CHORWACJI – NA BAŁTYKU
MOTOROWODNY - W CHORWACJI I W POLSCE
RADIOOPERATOR SRC - W WIELU MIASTACH POLSKI
NAWIGACYJNE - STACJONARNE I NA REJSACH
 REJSY MORSKIE  ORAZ
MIĘDZY INNYMI W CHORWACJI GRECJI I KARAIBACHWIEDZA ŻEGLARSKA   - WIELE CIEKAWYCH INFORMACJI