telefon alarmowy w chorwacji dla zeglarzy195 - telefon alarmowy w Chorwacji

195 - telefon alarmowy w Chorwacji - pod tym numerem znajduje się specjalne centrum centrum koordynacji poszukiwania i ratownictwa na morzu nie tylko dla żeglarzy ale dla wszystkich wodniaków.

Jeżeli nie jesteś pewien czy sytuacja kryzysowa w której się znalazłeś kwalifikuje się jako bezpośrednie zagrożenie życia, zanim uruchomisz procedurę MAYDAY lub Distress Alert, zadzwoń pod numer 195.

Jeżeli jesteś pewien że znalazłeś się w sytuacji bezpośredniego zagrożenia życia, uruchom procedury MAYDAY lub Distress Alert i jeżeli możesz zadzwoń dla potwierdzenia pod nr 195.

Pod tym numerem znajduje się centrum koordynacji - MRCC Rijeka - które jest nadrzędną stacją brzegową dowodzącą wszystkimi akcjami ratowniczymi w Chorwacji.

Oceni twoją sytuację, podpowie rozwiązanie problemu lub podejmie odpowiednie kroki w celu zapewnienia bezpieczeństwa. W ostateczności uruchomi akcje ratowniczą.

Na numer ten można dzwonić z każdego telefonu, a z telefonu komórkowego nawet bez karty SIM. Nowy numer 195 został wprowadzony 2012 roku. Jednak zarówno stary numer 9155 i 195 wykorzystane były równolegle.

Uwaga!: od 2014 roku dotychczasowy numer Centrum koordynacyjnego 9155 przestaje działać!

Łączność koordynują poprzez VHF, 3 stacje brzegowe: Rijeka, Split i Dubrovnik.‏

Często słychać w komunikacji radiowej, jak np Split Radio prosi wzywającą pomoc jednostkę o kontakt telefoniczny, ze względu na zbyt słabą jakość łączności UKF. W przypadku złamanego masztu, awarii nadajnika, utraty zasilania, często jest to jedyny sposób na komunikacje ze stacją brzegową. Łączność telefoniczna jest duplexowa czyli jednocześnie nadajemy fonią i odbieramy co wybitnie ułatwia kontakt.

Stacje bazowe, znajdują się też na większości wysp, dzięki temu zasięg sieci komórkowej pokrywa znaczną część Adriatyku.

Oczywiście ogólny telefon ratunkowy jest tak jak w innych krajach Unii Europejskiej to 112.


 kpt.Jacek Szczepaniak


ZOBACZ NASZE

 SZKOLENIA ŻEGLARSKIE 
 KURSY
VODITELJ BRODICE - KURS ZEGLARSKI W CHORWACJI
JACHTOWY STERNIK MORSKI  - SZKOLENIA NA BAŁTYKU
MANEWROWE - W CHORWACJI – NA BAŁTYKU
MOTOROWODNY - W CHORWACJI I W POLSCE
RADIOOPERATOR SRC - W WIELU MIASTACH POLSKI
NAWIGACYJNE - STACJONARNE I NA REJSACH
 REJSY MORSKIE  ORAZ
MIĘDZY INNYMI W CHORWACJI GRECJI I KARAIBACHWIEDZA ŻEGLARSKA   - WIELE CIEKAWYCH INFORMACJI